Mücteba YILDIZ

Kurucu Başkan

İnsan eğitimle doğmaz ama eğitimle yaşar. Hatta denilebilir ki insan eğitilmesi zorunlu olan tek varlıktır. Çünkü dünyaya geldiğimizde -hayvanların aksine- hem çok cahil hem de çok acizizdir. Bir buzağı veya kuzu doğar doğmaz ayağa kalkabilir, yürüyüp koşabilirken bizim iki adım atmamız için en az bir yıl geçmesi gerekir. Bir arı eğitime gerek duymadan peteğinden çıkar çıkmaz uçmaya ve bal yapmaya başlarken biz insanlar ancak iki yıl sonra “anne, baba” diyebiliyoruz, 15 yaşına gelince ancak doğru ve yanlışı birbirinden ayırabiliyoruz. Mezara kadar devam eden eğitim serüveni aslında hayatımızı ve hayattaki rolümüzü de belirleyen en önemli etken. Yani ülkemizin geleceği çocuklarımızın göreceği nitelikli bir eğitime bağlı olduğu gibi aynı zamanda kendi gelecekleri de onların alacakları eğitimle doğru orantılıdır. Yeri gelmişken yaygın bir yanlışı da düzeltmek isterim: Eğitim, çocuklarımızın zihinlerine -adeta bir çöplük gibi- gerekli gereksiz bir sürü bilgilerin doldurulması ameliyesi değildir. Eğitimde asıl önemli olan, çocuklarımızda doğuştan var olan cevheri işlemek ve onları kendi yeteneklerinin bilincine vardırmaktır. Yani bir mermer parçası için heykeltıraş ne ise ruh için de eğitim odur.

Sirac Koleji olarak parolamız şudur: “Biz çocuklarımızı uzun bir geleceğe hazırlıyoruz.”

“Uzun” kelimesi ile kastettiğimizin dünya hayatı ile sınırlı olmayan bir gelecek olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum. Zaten biz inananlar için şu dünya, insanca bir yaşamla birlikte aynı zamanda sonsuz hayat için de bir eğitim mekanı değil midir? İşte biz Sirac ailesi olarak, bu büyük amaç yolunda çocuklarımıza destek olmak için varız.

Sevgili babalar; herkesi kıskansanız bile kendi evladınızı asla kıskanamayacağınızı biliyor musunuz? Çünkü Allah Teala bu duyguyu babalarda evlatlarına karşı vermemiştir. Her baba -kendi başarıları ne olursa olsun- çocuğunun kendinden daha başarılı olmasını ister. Biz Sirac Koleji olarak bu konuda size yardımcı olmak için varız.

Yavruları, ciğerpareleri için saçlarını süpürge yapan şefkat abideleri olan fedakar anneler; çocuğunuzun eline diken batsa bilirim ki sizin yüreğinize hançer saplanmış gibi olur. Çocukların en büyük terbiyecileri aslında sizlersiniz. Onlara öyle bir terbiye ve eğitim vermelisiniz ki örnek bir insan ve örnek bir Müslüman olarak yaşasınlar ve bunun sonucunda iki dünyaları da gülsün. İşte biz Sirac ailesi olarak sizin bu konuda en büyük yardımcınızız.

Kıymetli anne ve babalar; Sevgili Peygamberimiz, “hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüzden mesulsünüz” buyuruyorlar. Öyleyse hepimiz Yüce Rabbimiz katında çocuklarımızın terbiye ve eğitiminden sorumluyuz. İşte biz Sirac Koleji olarak sizin bu sorumluluk yükünüzü hafifletmek için varız.

Ortaokul yaşlarına geldikleri zaman, çocuklarımıza sözümüzü dinletmek için etki gücümüzün azaldığını hepimiz yaşayarak görüyoruz ve bu etki gücünün her yıl daha da eridiğine içimiz kan ağlayarak çaresizce tanık oluyoruz. Öyleyse gerekli eğitimi onlara daha fazla gecikmeden anaokulu çağlarından itibaren vermek için çok önemli gerekçelerimiz var. Çünkü o yaşlarda verilen terbiye ve eğitim adeta taşa kazınmış bir yazı gibidir ki yavrularımızın dimağlarından kolay kolay silinmez. Aslında Sirac Koleji olarak yaptığımız iş çok basit; Müslüman olarak tertemiz bir vaziyette dünyaya gelen yavrularımıza, fıtratlarına uygun bir terbiye ve eğitim vermek.

Sevgili ebeveynler; sizler de çocuklarınız her daim sağlıklı ve helal sertifikalı ürünlerle beslensinler istemez misiniz? Güzel dinimiz İslamiyet’i onlara rol-model büyükleri rehberliğinde severek, sevdirerek ve yaşatarak öğretmek istemez misiniz? Siz de çocuğunuz anaokuluna daha başladığı ilk ayda Kur’an-ı Kerim’i öğrensin ve yılsonunda hatim yaparak hayata Kur’an’ın rehberliğinde ve onun bereketiyle başlasın arzu etmez misiniz? Çocuğunuz kalabalıklar arasında kaybolmasın, aile sıcaklığı ortamında özel ilgi ve alakayla kendini değerli hissetsin istemez misiniz?

İşte tüm bu isteklerinizi siz değerli velilerimizi maddi anlamda zorlamadan makul ücretlerle yerine getiriyoruz.

Öyleyse, ciğerparesinin “uzun” geleceğini önemseyen her velinin yolu mutlaka SİRAC KOLEJİ’nden geçmeli.

Sağlıcakla kalınız.